Časem by se měly zmenšit, ale pokud ne, kontaktujte svého lékaře.

Časem by se měly zmenšit, ale pokud ne, kontaktujte svého lékaře.

Pokud žijete ve velkém městě nebo v jeho blízkosti, mohou existovat místní skupiny nebo kolektivy, ve kterých duly spolupracují a které vám mohou pomoci najít tu správnou pro vaše potřeby. Místní porodní kurzy, skupiny La Leche League nebo skupiny na podporu rodičovství vám mohou pomoci se zdroji pro nalezení duly po porodu. 

Pokud máte omezený rozpočet, zvažte hledání duly, která stále dokončuje certifikační proces. Mohou nabízet své služby se slevou, protože pracují na získání zkušeností potřebných k získání certifikace. 

Co bych měl hledat u duly po porodu?

Při pohovorech s dulami po porodu si ověřte jejich kvalifikaci. Pokud máte další úvahy, například jestli čekáte dvojčata nebo trojčata, dejte jim vědět. 

Zeptejte se, zda dula poskytuje nějaké další služby. Některé duly jsou například školeny v masážní terapii pro maminku nebo miminko. 

Ujistěte se, že poporodní dula je osobnostně vhodná, protože spolu budete trávit hodně času. Můžete se jich zeptat na věci jako.

Jak dlouho jste dula po porodu? S kolika rodinami jste pracovali? Máte certifikaci od vzdělávací organizace pro duly? Máte nějaké reference od minulých klientů nebo reference, se kterými bych mohl mluvit? Existuje minimální nebo maximální počet hodin, kdy můžete pracovat najednou? Jaká je vaše nejoblíbenější část práce duly po porodu? jaké jsou vaše sazby? Nabízíte nějaké balíčky? Jak brzy po porodu můžete začít? Jak plánujete zajistit podporu, pokud se dítě narodí před nebo po termínu? Máte zkušenosti s podporou rodin se staršími sourozenci v domácnosti? Existují nějaké standardní služby, které neposkytujete, nebo služby navíc, které nabízíte? WebMD Medical Reference Recenzoval Dan Brennan, MD dne 28. června 2021

Zdroje

ZDROJE: 

CAPPA: "Certifikovaná dula po porodu."

DONA: "Poziční dokument: Role duly po porodu v péči o mateřství."

Porodnictví: "Poporodní duly: Motivace a vnímání praxe." 

Hemoroidy, také známé jako hromádky, jsou žíly v konečníku nebo kolem něj, které otekly. Mnoho žen zažije hemoroidy poprvé během těhotenství nebo po porodu. I když to může být další nepohodlí při péči o vaše nové dítě, existuje několik způsobů, jak zmírnit vaše příznaky.

Co způsobuje poporodní hemoroidy?

Hemoroidy jsou běžné během třetího trimestru těhotenství a jeden měsíc po porodu. Ve studii 280 žen, které porodily, mělo 43 % hemoroidy. Mnoho z těchto žen mělo související stavy, jako je zácpa během těhotenství a tlačení po dobu delší než 20 minut během porodu. 

Hemoroidy jsou způsobeny tlakem na žíly v konečníku nebo konečníku. Žíly mají chlopně, které pomáhají toku krve směrem k srdci. Ale když jsou tyto chlopně oslabeny tlakem, krev se může hromadit v žilách. Díky tomu otečou, podobně jako se tvoří křečové žíly. 

Těhotné ženy mají navíc váhu svého dítěte, která sedí na jejich břiše a pánvi. To ztěžuje návrat krve z oblasti pánve. 

Mnoho těhotných žen má také zácpu nebo méně než tři stolice týdně. Důvodem může být:

Hormonální změny, které ovlivňují trávicí systém Změny stravy během těhotenství Méně se hýbat Příliš mnoho železa kvůli užívání doplňků železa Rostoucí dítě tlačí na matčina střeva a ovlivňuje trávení

Zácpa je také častá po porodu. U mnoha žen to může být způsobeno kombinací měnících se hormonů, léků proti bolesti, dehydratace nebo strachu z bolesti z hemoroidů nebo místa epiziotomie (chirurgický řez mezi vagínou a konečníkem během porodu).

Hemoroidy se mohou zhoršit namáháním a zácpou. Pokud máte hemoroidy, když jste těhotná, pravděpodobně zažijete horší poporodní hemoroidy. 

Příznaky poporodních hemoroidů

Hemoroidy mohou být vnitřní, kde se tvoří uvnitř konečníku. Mohou být také vnější, umístěné kolem análního otvoru. Příznaky poporodních hemoroidů zahrnují:

Bolest v anální oblasti Svědění v anální oblasti Krvácení během pohybu střev Citlivé bulky v blízkosti řitního otvoru https://recenzeproduktu.top/moveflex/

Pokračování

Co dělat, když máte poporodní hemoroidy

Existuje řada způsobů, jak pomoci zmírnit nepohodlí způsobené hemoroidy, včetně:

Jezte stravu s vysokým obsahem vlákniny. Pokuste se změkčit stolici konzumací potravin s vysokým obsahem vlákniny. Mezi potraviny s vysokým obsahem vlákniny patří zelenina jako brokolice a zelený hrášek, ovoce jako hrušky a jablka, luštěniny jako čočka a černé fazole, stejně jako celozrnné cereálie a pečivo.

Pít hodně vody. Pokud kojíte, budete potřebovat alespoň osm šálků vody denně. Dejte si sklenici vody pokaždé, když kojíte své dítě.

Změkčovač stolice. Poraďte se se svým lékařem o použití změkčovadla stolice ke zmírnění bolesti při vyprazdňování. Změkčovače stolice usnadňují průchod stolice a jsou obecně považovány za bezpečné během těhotenství a po něm.

Neseďte příliš dlouho. Dlouhé sezení zvyšuje tlak na žíly v konečníku. Místo toho si co nejvíce lehněte, například když kojíte.

Použijte polštář. Když si musíte sednout, posaďte se na polštář nebo pěnovou koblihu. 

Zacvičte si. Zkuste se více pohybovat, i když je to jen krátká procházka. Cvičení může také pomoci předcházet zácpě. Před zahájením jakéhokoli cvičebního programu po porodu se poraďte se svým lékařem. 

Naneste led. Studie na 200 ženách po porodu zjistila, že studené gelové vložky zmírňují bolest během rekonvalescence a zvyšují jejich pohodlí. Přiložte ledový obklad na 20 až 30 minut, několikrát denně. Zabalte ledový balíček do hadříku tak, aby nebyl v přímém kontaktu s vaší pokožkou.

Vilín. Vilín může pomoci snížit otoky a poskytnout chladnou úlevu. Skladujte svůj vilín v lednici. Aplikujte pomocí vatových tamponů nebo tamponů. Můžete také přidat nějaký vilín, když si namočíte vanu.

Namočte teplou vodou. Napusťte si vanu nebo si dejte sedací koupel. Naplňte vanu teplou (ne horkou) vodou. Na sedací koupel je potřeba jen pár centimetrů vody. Namočte asi 15 minut, několikrát denně. To pomůže vašim hemoroidům zmenšit. 

Většina případů poporodních hemoroidů se zlepší po několika dnech nebo týdnech. Pokud ne, kontaktujte svého lékaře.

WebMD Medical Reference Recenzoval Dan Brennan, MD dne 16. března 2021

Zdroje

ZDROJE: 

Americká vysoká škola porodníků a gynekologů: “Co mohu udělat pro hemoroidy během těhotenství?”

Asijský ošetřovatelský výzkum: “Účinky aplikace chladu na perineum na úlevu od bolesti po vaginálním porodu.”

BJOG: Mezinárodní žurnál porodnictví & Gynekologie: „Hemoroidy a anální štěrbiny během těhotenství a po porodu: prospektivní kohortová studie“, „Pánev, držení těla a protruze: evoluce a hemoroidy“.

Cochrane: “Intervence pro léčbu zácpy v těhotenství.”

Cochrane Database of Systematic Reviews: “Intervence pro prevenci poporodní zácpy.”

Mayo Clinic: “Tabulka potravin s vysokým obsahem vlákniny”, “Hemoroidy”, “Je bezpečné užívat změkčovadla stolice k léčbě těhotenské zácpy?” “Poporodní péče: Co očekávat po vaginálním porodu.”

Nemocnice Newton-Wellesley: “Řízení poporodní bolesti.”

Stanfordské zdraví dětí: Hemoroidy a křečové žíly v těhotenství, „Vaše výživa a kojení“.

Lékařské centrum University of Rochester: “Běžné podmínky.”

Po porodu se většinou soustředíte na péči o novorozence. Zdravotní problémy však mohou nastat v následujících týdnech a měsících. Mnoho matek si varovné signály neuvědomuje.

Bez ohledu na to, zda byl váš porod komplikovaný nebo snadný, vaše tělo prošlo traumatem stejně. Poporodní otoky jsou jen jednou z několika věcí, se kterými se možná budete muset vypořádat. Ale teď je čas, aby se vaše tělo zotavilo. Snažte se nebýt frustrovaný. To nejlepší, co pro to můžete udělat, je odpočívat, dobře se najíst a dát si pauzu.

Poporodní otoky: co to je?

Otoky jsou v poporodním období velmi časté. Obvykle se to zhoršuje během prvního týdne po porodu. Postupem času se to však zlepšuje. Většina z toho, co způsobuje otoky, je nahromadění tekutiny v některých částech vašeho těla. Tím, že se budete udržovat hydratovaní, bude vaše tělo snadněji uvolňovat přebytečnou tekutinu způsobující otok. 

Je také důležité, abyste po porodu chodili a pohybovali se, abyste předešli komplikacím, které vedou k otokům nohou. Snažte se ale svou aktivitu nepřehánět. Poraďte se se svým lékařem o vytvoření poporodního tréninkového plánu, který vyhovuje vašim potřebám.

Typy poporodních otoků

Typ otoku závisí na tom, co jej způsobuje a kde se ve vašem těle nachází.

Zvětšení prsou . To se stane, když vaše prsa natečou, protože jsou plná mléka. Nejčastěji se to stane několik dní po porodu. Vaše prsa mohou být také citlivá a bolestivá. Nepříjemné pocity zmizí, jakmile začnete pravidelně kojit.

‌ Hemoroidy . Během těhotenství se u vás může objevit bolestivý otok žíly v konečníku. Pokud ne, můžete je dostat z napětí a tlačení během porodu. Hemoroidy jsou bolestivé a po stolici mohou krvácet. Někdy také svědí. Aplikace studeného vilínu může pomoci zmírnit bolest hemoroidů. Časem by se měly zmenšit, ale pokud ne, kontaktujte svého lékaře.

Co dělat s hemeroidy:

Namočte do teplé lázně Zeptejte se svého lékaře na použití volně prodejného spreje nebo krému proti bolesti Jezte potraviny bohaté na vlákninu, jako je ovoce, zelenina a celozrnný chléb a cereálie Pít hodně vody Snažte se při kakání nenamáhat

Pokračování

Zadržování vody. Také známý jako poporodní edém (otok). Po porodu bude vaše tělo nadále zadržovat vodu kvůli zvýšení progesteronu. Můžete si všimnout otoku rukou, paží, nohou, kotníků a nohou. Edém by neměl trvat déle než týden po porodu. Pokud se objeví nebo pokud se časem zhorší, poraďte se se svým lékařem.

Příznaky edému zahrnují:

Otoky nebo otoky tkáně přímo pod kůží, zejména nohou nebo paží Natažená nebo lesklá kůže Kůže, která si po několika sekundách zachovává důlek (dolů). Zvětšená velikost břicha

Okamžitě vyhledejte svého lékaře, pokud máte dušnost, potíže s dýcháním, bolest na hrudi, protože to mohou být příznaky plicního edému, který vyžaduje okamžitou léčbu.

‌ Hluboká žilní trombóza . Jsou vaše otoky doprovázeny bolestí, zarudnutím, teplem nebo citlivostí nohou, zejména lýtek? Může to být známka hluboké žilní trombózy. To je, když se krevní sraženina tvoří hluboko ve vašem těle, obvykle v bérci nebo stehně.

Jak zmírnit poporodní otoky

U žen po porodu je normální, že mají otoky, zejména nohou a chodidel. Obvykle je to způsob, jak se vaše tělo zbavit části přebytečné tekutiny nahromaděné během těhotenství. Otok může trvat až dva týdny, než se vyřeší. Zavolejte svého lékaře, pokud je jedna noha mnohem více oteklá než druhá. Také vyhledejte lékařskou pomoc, pokud máte bolesti v noze při chůzi nebo pokud je na jedné noze rozpálená oblast.

Co můžete udělat, abyste otok zmírnili:

Jezte potraviny bohaté na draslík, jako jsou banány, brambory, avokádo a špenát Snižte příjem kofeinu – kofein způsobuje, že vaše tělo zadržuje vodu a zvyšuje otoky Udržujte nohy zvednuté Noste pohodlné boty Noste kompresní ponožky Pít vodu Vyhýbejte se slaným jídlům, protože sodík zadržuje více vody Choďte na každodenní procházky, abyste zvýšili krevní oběh Noste volné oblečení Dopřejte si masáž WebMD Medical Reference Zhodnotil(a) Dan Brennan, MD dne 10. března 2021

Zdroje

ZDROJE:

Americká akademie rodinných lékařů: „Zotavování po porodu (poporodní zotavení).

MamaMend: “Máte svíčky?” Jak snížit otoky nohou po porodu.“

March of Dimes: „VAROVNÉ PŘÍZNAKY ZDRAVOTNÍCH PROBLÉMŮ PO NAROZENÍ“, „VAŠE TĚLO PO DÍTĚTI: PRVNÍCH 6 TÝDNŮ.“

Mayo Clinic: “Otoky.”

Univerzita Johnse Hopkinse: “Pokyny k poporodnímu propuštění.”

Průvodce těhotenstvím Ruch Clinic: “Poporodní pokyny.”

Mnoho lidí má tendenci mít obavy o svou váhu, a to může často zahrnovat ženy, které jsou těhotné. Pokud máte přirozeně hubenou postavu, můžete se obávat, jak může nošení dítěte ovlivnit vaše tělo. Když jste těhotná, měla byste přehodnotit normální představy o tom, jak malé nebo velké by vaše tělo mělo být.

Protože "hubená" je relativní pojem, pro každého znamená něco jiného. S takovou volnou definicí hubená je na vás a vašem lékaři, abyste rozhodli o nejbezpečnějším přibírání na váze, když jste těhotná. 

Je bezpečné být hubená během těhotenství?

"Hubená" není lékařský termín. Obvykle se týká někoho, jehož tělo je štíhlejší, než je průměrná tělesná hmotnost pro danou výšku a věkové rozmezí. Takže to, co je považováno za hubené, může vypadat jinak v závislosti na tom, jak jste staří a jak jste vysocí.

Těhotenství je zážitek, během kterého o sebe musíte dbát a často přibírání na váze vítáte. Když vám v břiše roste další lidská bytost, přibývání na váze je přirozené. Když se vaše tělo přizpůsobuje vašemu dítěti, měli byste přemýšlet o tom, jak udělat svůj díl, abyste zůstali zdraví. 

Radikální podváha během těhotenství může být nebezpečná a ovlivnit vás a vaše dítě i po početí. Je důležité pochopit, jak to vypadá a co to může znamenat. 

Pokračování

Přibírání na váze během těhotenství

Centra pro kontrolu nemocí vytvořila komplexní graf těhotenského přírůstku hmotnosti podle indexu tělesné hmotnosti (BMI), který si můžete vypočítat tady. Zde je jednoduchý přehled toho, co můžete očekávat, že získáte:

BMI nižší než 18,5 = 28-40 liber BMI 18,5-24,9= 25-35 liber BMI 25-29= 15-25 liber BMI vyšší než 30 = 11-20 liber

Váš lékař vás bude během těhotenství pravidelně vážit, aby to sledoval. Při každé schůzce se ujistěte, že si se svým lékařem promluvíte o své váze, abyste správně vytvořili plán léčby.

První trimestr

Během prvního trimestru (za předpokladu, že nemáte podváhu), potřebujete pouze přibrat kolem jednoho až čtyř kilogramů.

Po prvním trimestru

Jak vaše těhotenství postupuje a miminko roste, měli byste i vy. Po prvním trimestru byste měli každý týden přibrat kolem jednoho kila. 

Stálé přibírání na váze je nejlepší způsob, jak jít v tomto procesu. Chcete přibrat, ale zdravým způsobem, který je úměrný růstu vašeho dítěte.

Jezte zdravě, abyste podpořili těhotenství

Jezte zdravou stravu. Můžete zdravě přibrat na váze tím, že budete jíst vyváženou stravu obsahující zeleninu, obiloviny a zdroje bílkovin. Jíst extra sýr, mléčné výrobky, a čerstvé ovoce může také pomoci získat nějaké další živiny. Snažte se držet dál od zpracovaných, sladkých, smažených nebo příliš tučných jídel. Přemýšlejte o konzumaci zdravých a výživných potravin, jak uvádí CDC a další organizace. 

Počítejte si kalorie. Výpočet, jakou váhu potřebujete přibrat a kolik kalorií navíc byste měli denně sníst, vám může pomoci zmírnit stres z toho, že přibíráte příliš mnoho nebo příliš málo. To jsou však pouze pokyny. Nebojte se, pokud je vaše tělo dokonale nesplňuje.