Nasza aplikacja jest wymieniona w 10 najlepszych aplikacjach podróżnych iTunes od miesiąca.

Nasza aplikacja jest wymieniona w 10 najlepszych aplikacjach podróżnych iTunes od miesiąca.

Jest tak wielu dobrych ludzi, takich jak wolontariusze, a nawet osoby, które zarabiają, pracują za znacznie mniej niż zwykle. Jest tyle wdzięczności. Pomagamy również właścicielom restauracji. To był duży cel strony: wspieranie wegańskich restauracji. Happycow to sposób na kierowanie ruchem w ten sposób.

Które miasta są najbardziej przyjazne dla warzyw?

LA jest dobre, ale założenie firmy jest naprawdę drogie, a LA jest tak rozłożone, więc kiedy naprawdę na nią patrzysz, nie ma tak wielu wegańskich restauracji. Wyróżniają się dwa miasta: Warszawa i Berlin. Są przed nami kilka lat. Jedzenie jest niesamowite! Mają wegańskie wydarzenia każdego dnia tygodnia. Kiedy patrzysz na USA, LA jest całkiem niezłe, a Portland, San Francisco, Seattle, Austin i Nowy Jork są wyróżniającymi się. W Ameryce Środkowej nadal trudno jest znaleźć menu, które ma wegańskie przedmioty lub jest w pełni wegańskie.

Jesteś podróżnikiem na świecie. Daj nam kilka najlepszych wskazówek dotyczących podróży podczas bycia roślinnym.

To zależy; Wszyscy są inni. Myślę, że każdy może być zdrowy na diecie wegańskiej w dowolnym miejscu. To kwestia planowania. Niektórzy ludzie nie muszą dużo planować i uciekać dość łatwo, robiąc takie rzeczy, jak chodzenie na rynek rolników, aby uzyskać świeże owoce. Zawsze podróżuję z odrobiną suplementów, takich jak Sun Chlorella Chewables. To zależy od części świata, do którego podróżujesz. Na przykład Azja jest dość łatwa – jest artykuł, który napisałem lata temu, pod zdrowiem – Asia Travel Health. Gdybym udał się do miejsca, o którym wiem, że nie ma dobrego jedzenia, przyniosłbym ze sobą pełne bary żywnościowe, które nie są zbyt przetworzone, surowe bary. Badaj ten obszar to moja najlepsza rada. Kiedy idziesz do nowego miasta, otwórz Happycow, aby zobaczyć, gdzie jest gęstość restauracji, a następnie znajdź w pobliżu hotel. Przynajmniej opiekujesz się hotelem, gdy podróżujesz po mieście, gdy jesteś za granicą. Miałem szczęście, kiedy pojechałem do Berlina, że ​​znalazłem Air B&B tuż nad wegańską restauracją.

Wywiady ekspertów | Blog Zobacz komentarze Komentarz

Zostaw odpowiedź Odpowiedź Anuluj

Twój adres e -mail nie zostanie opublikowane. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz moje imię, e-mail i witryna w tej przeglądarce następnym razem, gdy komentuję podręcznik do pizzy oparty na roślinach: Weanizuj dowolną pizzę dostawową! Czat roślin: Minh Tsai, założyciel, Hodo Soy Beanery

Post Navigation

Pizza Pizza Guide: Weganizuj dowolną pizzę dostawową! Czat roślin: Minh Tsai, założyciel, Hodo Soy Beanery

To taki zaszczyt aby Erica Brent, założyciel i dyrektor Happycow, na moim blogu już dziś! Eric rozpoczął Happycow w 1999 roku jako usługa publiczna, która pomaga podróżnikom znaleźć zdrowe, pyszne wegańskie jedzenie podczas ich podróży. Dzisiaj społeczność internetowa Happycow rozrosła się o członków z całego świata, którzy pasjonują się roślinnym stylem życia jako zdrowy, współczujący i zrównoważony środowiska sposób życia. HappyCow, więcej niż po prostu przewodnik w sklepie z restauracjami i zdrową żywności, to ciągle ewoluujące centrum online, które służy milionom na całym świecie jako kompleksowe zasoby dla wszystkiego warzyw.

Powiedziano mi wielu moich przyjaciół Pierwszą rzeczą, jaką robią, gdy poruszają się w nowym mieście, jest włączenie aplikacji Happycow na ich smartfonach, aby zlokalizować najbliższą restaurację roślinną. Byłem więc bardzo podekscytowany, gdy dowiedziałem się, że Eric mieszka tak blisko mnie – w Santa Monica. Po prostu musiałem mieć go na moim blogu!

Jaka była Twoja inspiracja dla Happycow?

Zacząłem go w 1999 roku. Byłem weganinem od 25 plus lat. Dużo podróżowałem, zawsze szukałem restauracji, w których podróżowałem. Po studiach podróżowałem przez 15 lat z rzędu i miałem wiele problemów ze znalezieniem jedzenia. Nie było nic takiego jak Happycow online, więc postanowiłem to zrobić sam. Moim celem było zapewnienie tej służby jako pracy miłości, aby zaoferować to wszystkim. Nie miałem doświadczenia w budowaniu stron internetowych; Nauczyłem się, jak budować strony internetowe. Na początku zrobiłem to wszystko sam. Po roku zamieniło się w bardziej dynamiczną stronę, a ja mi pomógł przyjaciela. W ciągu ostatnich pięciu lat dużo się zaczęło. Nigdy nie myślałem o tym jako o firmie, ale przez ostatnie pięć lat musiałem dowiedzieć się, jak zarabiać pieniądze, aby zapłacić wszystkim, którzy nad tym pracowali.

jaka była twoja codzienna praca pierwotnie ?

Skończyłem college – ukończyłem psychologię. Podróżowałem do Europy i Azji i zabrakło tam pieniędzy, więc uczyłem angielskiego. Poparłem się nauczaniem, a potem robiłem fizykoterapię w USA przez 3 miesiące w roku, aby zarabiać pieniądze, abym mógł podróżować przez resztę roku. Podróżowałem do ponad 60 krajów. Nie podróżuję teraz tak dużo. Odbyłem kilka podróży, ale są krótsze, ponieważ nie mogę być offline. Właśnie pojechałem w zeszły weekend. Każdego roku odbywam kilka podróży. W przeważającej części ograniczam wycieczki do 3 dni-2 tygodni.

Czego nauczyłeś się o globalnych trendach w jedzeniu roślinnym na całym świecie?

Na pewno staje się łatwiejsze dla roślin i zdecydowanie posiadanie Happycow bardzo pomogło. Myślę, że w sposobie, w jaki świat staje się coraz nowoczesny, wszystko się zmieniło. Istnieje wiele miejsc, które są nadal bardzo naturalne, w których żyją proste życie i jedzą dietę roślinną. Ale w większości tych miejsc, w których uważasz, że głównie to, co jedzą, jest wegetariańskie i że łatwiej jest zdobyć jedzenie wegetariańskie, to jest najgorsze okrucieństwo wobec zwierząt. Na przykład w Tajlandii mają niesamowite wegańskie jedzenie, ale nie ma zbyt dużej troski o zwierzęta. Ale jest wielu ludzi i organizacji, które dużo robią w tym obszarze.

Jak Happycow wzrosła do tego, co to jest dzisiaj?

To był produkt tego, ile czasu w to poświęciłem. Przez długi czas prowadziłem go jako boczne hobby. Miałem inne dochody, więc to bardzo pomogło. A potem zdecydowanie zaangażowanie mojej żony Diany w witrynie pomogło. Robiła też wiele, aby pomóc.

W twoich słowach, jak opisujesz, czym naprawdę jest Happycow?

Przede wszystkim HappyCow jest zasobem do znalezienia wegańskiego żywności, niezależnie od tego, czy są to restauracje, sklepy ze zdrową żywnością, łóżka i śniadania, rekolekcje, sklepy ze zdrową żywnością, rynki rolników, firmy gastronomiczne i piekarnie. Ponadto dostarczamy dodatkową treść, takich jak blogi, podróże, przewodnik po celebrytach wegetarian i sekcja przepisów. Największym celem jest ułatwienie znalezienia żywności. Aplikacje mobilne mają się świetnie. Wiele czasu w dzisiejszych czasach wchodzi w aplikacje, nasz największy ruch jest na urządzeniach mobilnych, więc jest to duży nacisk. Jesteśmy w trakcie przeprojektowania aplikacji mobilnej Apple i planujemy pełne przeprojektowanie strony internetowej. Nasza aplikacja jest wymieniona w 10 najlepszych aplikacjach turystycznych iTunes od miesiąca. To niesamowite, że wegańskie wszystko może być na szczycie iTunes przez regularny czas, ponieważ biegamy przeciwko dużym firmom. To całkiem fajne. Mamy prawdopodobnie 300 000 użytkowników aplikacji i 1,1 miliona odwiedzających. Jeśli zarejestrujesz się, aby zostać członkiem, możesz dodać recenzję i przesłać swoje zdjęcia oraz spotkać innych wegan. Mamy program ambasadora z 1 wolontariuszem na miasto, a oni są odpowiedzialni za to miasto. To jest dobrowolne, ale mają korzyści; Mają udział w tej prywatnej grupie ludzi bardzo aktywnych na Happycow.

Masz zespół niesamowitych ludzi za Happycow – jak masz wystarczające finansowanie?

Jesteśmy głównie wolontariuszami – są 150 plus ambasadorów. Każdy, kto odwiedza witrynę, może się przyczynić. Jest jednak niektórzy płatni ludzie. Korzystamy z reklam Google lek yoslimin, a także sprzedajemy aplikacje telefoniczne, a następnie mamy reklamodawców, którzy przynoszą dochody. Ponadto właściciele i restauracje mogą zostać przyjacielem Happycow. Zawsze doceniamy wkład, mamy również stronę innych sposobów wniesienia wkładu. Wygląda na to, że Happycow po prostu rośnie i rośnie!

Jaka jest przyszłość?

Wiele różnych rzeczy! Jesteśmy zaangażowani w konferencję Plantrician i przeprowadzamy wymianę wydarzeń z różnymi organizacjami. Nadchodzi zielony festiwal. W zeszłym roku wystawiliśmy książkę kucharską z najlepszych wegańskich restauracji na całym świecie. Skupiamy się głównie na technologii. Kolejny wegan, który poznałem, który kiedyś prowadził BlackBerry, może się angażować. Robimy też filmy. Sprawdź nasze kanały YouTube.

Jakie jest twoje największe źródło przyjemności w odniesieniu do sukcesu Happycow?

Zawsze pięknie jest być tak zaangażowanym w społeczność wegańską. W czasach, gdy po raz pierwszy stałem się weganinem, nie było dużo wsparcia. Wspaniale jest być bardzo powiązanym, pomagając tak wielu ludziom znaleźć jedzenie. Jest tak wielu dobrych ludzi, takich jak wolontariusze, a nawet osoby, które zarabiają, pracują za znacznie mniej niż zwykle. Jest tyle wdzięczności. Pomagamy również właścicielom restauracji. To był duży cel strony: wspieranie wegańskich restauracji. Happycow to sposób na kierowanie ruchem w ten sposób.

Które miasta są najbardziej przyjazne dla warzyw?

LA jest dobre, ale założenie firmy jest naprawdę drogie, a LA jest tak rozłożone, więc kiedy naprawdę na nią patrzysz, nie ma tak wielu wegańskich restauracji. Wyróżniają się dwa miasta: Warszawa i Berlin. Są przed nami kilka lat. Jedzenie jest niesamowite! Mają wegańskie wydarzenia każdego dnia tygodnia. Kiedy patrzysz na USA, LA jest całkiem niezłe, a Portland, San Francisco, Seattle, Austin i Nowy Jork są wyróżniającymi się. W Ameryce Środkowej nadal trudno jest znaleźć menu, które ma wegańskie przedmioty lub jest w pełni wegańskie.

Jesteś podróżnikiem na świecie. Daj nam kilka najlepszych wskazówek dotyczących podróży podczas bycia roślinnym.

To zależy; Wszyscy są inni. Myślę, że każdy może być zdrowy na diecie wegańskiej w dowolnym miejscu. To kwestia planowania. Niektórzy ludzie nie muszą dużo planować i uciekać dość łatwo, robiąc takie rzeczy, jak chodzenie na rynek rolników, aby uzyskać świeże owoce. Zawsze podróżuję z odrobiną suplementów, takich jak Sun Chlorella Chewables. To zależy od części świata, do którego podróżujesz. Na przykład Azja jest dość łatwa – jest artykuł, który napisałem lata temu, pod zdrowiem – Asia Travel Health. Gdybym udał się do miejsca, o którym wiem, że nie ma dobrego jedzenia, przyniosłbym ze sobą pełne bary żywnościowe, które nie są zbyt przetworzone, surowe bary. Badaj ten obszar to moja najlepsza rada. Kiedy idziesz do nowego miasta, otwórz Happycow, aby zobaczyć, gdzie jest gęstość restauracji, a następnie znajdź w pobliżu hotel. Przynajmniej opiekujesz się hotelem, gdy podróżujesz po mieście, gdy jesteś za granicą. Miałem szczęście, kiedy pojechałem do Berlina, że ​​znalazłem Air B&B tuż nad wegańską restauracją.

Wywiady ekspertów | Blog Zobacz komentarze Komentarz

Zostaw odpowiedź Odpowiedź Anuluj

Twój adres e -mail nie zostanie opublikowane. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz moje imię i nazwisko, e-mail i strona internetowa w tej przeglądarce następnym razem, gdy komentuję

Podręcznik do pizzy oparty na roślinach: weganizuj dowolną pizzę dostawową!

Sharon Palmer

Opublikowana 13 października 2015 r.

Zaktualizowana 13 października 2020 r.

Fajnie jest mieć gościnnej blogerki Dana Lingard, stażystę dietetyczną ze mną Dzisiaj na blogu. Po prostu uwielbiam jej cieszyć się pizzą roślinną.

Wszyscy kochamy pizzę. Wszyscy prowadzimy życie, które czasami pozostawiają niewiele czasu na przygotowanie posiłku od zera w domu. Zamawianie pizzy i dostarczanie tanich gorących posiłków do twoich drzwi jest takim przywilejem, którego nie w pełni zdawałem sobie sprawę, dopóki nie pójdę wegańskiego. Dzisiaj jest wiele pizzerii, które nadążały za czasem i umieściły wiele wegańskich opcji na ich menu, w tym pizzę z serem wegańskim, tempeh i tofu. Ale kiedy nie możesz dostać się do jednego z tych specjalistycznych miejsc i chcesz dostarczyć pizzę ze sklepu z sieciami, jak możesz mieć pewność, że to weganin? Na szczęście najpopularniejsze sieci pizzy są już całkowicie przyjazne wegańskie, więc nie martw się! Nadal możesz cieszyć się ciastem bez większych trudności.

Większość ogólnych łańcuchów pizzy nie ma wegańskiego sera (jeszcze!), Ale wegańska pizza bez sera jest nadal super smaczna. Plus, gdy usuniesz ser, jestem pewien, że przekonasz się, że smakujesz o wiele więcej smaków. Lubię to znacznie bardziej. Możesz pomyśleć, że zamówienie wegańskiej pizzy w jednym z tych łańcuchów jest tak proste, jak prośba o odejście z sera, a to może działać przez pewien czas, ale prawda jest taka, że ​​czasami skórka i/lub sos może nie być wegański . Oznacza to, że musisz zapytać, czy skórka i sos są wolne od produktów pochodzenia zwierzęcego. Nie bój się pytać! Jeśli tak, to możesz iść. W przypadku poniższej listy już o ciebie zapytaliśmy, więc nie trzeba pytać, czy nie chcesz. Pamiętaj tylko, aby poprosić o użycie czystych narzędzi do ciasta, aby uniknąć rozbijania się kiełbasy z powodu wpadania na imprezę wegetariańską.

Teraz wystarczy wybrać dodatki. Miejsca pizzy mają zwykle długie listy wyborów dotyczących wegetariańskiego. Wybieraj spośród karczochów, grzybów, karmelizowanej cebuli, pokrojonej czerwonej cebuli, suszonej słońcem pomidora, cukinii, papryki jalapeno, pieczonej czerwonej papryki, świeżej bazylii, zielonych oliwek, brokułów, ananasu, brokuły Papryka, czarne oliwki i nie tylko!

Co zamówić

Pizza Hut:-Zacznij od zwykłego lub słodkiego sosu pizzy i chrupiącej lub ręcznie rzucanej skórką. Ich inne skorupy nie są wegańskie. – Oszalaj z wegetariańskimi dodatkami! – Bonus: Skórka deserowa jest również wegańska! DIY DESSERT Pizza, ktoś?

California Pizza Kitchen: – Ta łańcuch oferuje siedem rodzajów pizzy z neapolitanową skórką wegańską, gdy pozostawiasz ser. Oferują także mnóstwo polewy wegetariańskim.

Pizza cici: – Pizza skórka i sos jest wegańska i oferują wiele dodatków wegetariańskich.

Mellow Grzyb: – Ich pizza skorupa, Zarówno regularne, jak i bezglutenowe, są wegańskie, podobnie jak ich czerwony sos. Mają dużą listę warzyw wegetariańskich. Oferują również sery wegański, tempeh (w dwóch odmianach!) I tofu. Posmują skórkę masłem i parmezan automatycznie, więc nie zapomnij wyraźnie poprosić o to, aby nie.

tapa John’s:-sos i oryginalne ręcznie podrzucane ciasto są wegańskie, więc śmiało i śmiało i śmiało i śmiało Zamów swoją pizzę wegetariańską jak zwykle bez sera. – Zrób swoje z szeroką gamą Papa John’s Veggie. – Bonus: Zamów sos do zanurzenia czosnku (wegański!) Na pizzy!

Małe Caesars: – Zamówuj Zwykła skórka i zwykły sos.-Zdobądź tyle polewy wegetariańskim, ile chcesz.-Bonus: Możesz zamówić specjalne zamówienie szalonego chleba bez parmezanu, a także szalonego sosu z boku.

Pizza Domino: – Zamów cienką skórkę (inne nie są wegańskie) i zwykły sos. Sos czosnkowy, sos do grilla, gorący sos do bawołów i włoskie kubki zanurzające są wegańskie.

Wskazówki, aby zrobić to wyśmienite, gdy dotrze do drzwi: – Czy masz torbę Daiya w lodówce? Rozgrzej piekarnik, czekając na przybycie pizzy, a kiedy to zrobi, posyp trochę szkicu i wsuń go do piekarnika przez kolejne kilka minut. – Aby uzyskać naprawę sera bez żadnego pieczenia, posyp trochę, posyp trochę drożdże odżywcze lub wegańskie parmezan. – Uwielbiam dodawać awokado do moich pizzów, więc jeśli są jakieś dodatki, które chcesz na pizzę, których te łańcuchy nie oferują (awokado, sos wegański, tempeh itp.) Po prostu wsuń je raz Przybywa po prawdziwie dekadenckie wrażenia wegańskiej pizzy! Powodzenia i mniam dalej!

Contents